14 GSK Gdańskie Spotkania Kardiochirurgiczne

Chrurgia Naczyń Wieńcowych

Oddział Chirurgii Naczyniowej

Oddział Chirurgii Naczyniowej Kl. Kardiochirurgii wykonuje rocznie ok. 800 zabiegów operacyjnych w trybie planowym i nagłym. Zabiegi planowe obejmują leczenie operacyjne niedokrwienia kończyn dolnych, tętniaków aorty brzusznej, zwężenia tętnic szyjnych a także inne zabiegi operacyjne z zakresu chirurgii naczyniowej. Leczenie operacyjne w trybie ostrym dotyczy pękniętych tętniaków aorty brzusznej, ostrego niedokrwienia kończyn oraz urazów naczyń krwionośnych.

Klinika Kardiochirurgii prowadzi zajęcia dla studentów VI roku wydziału lekarskiego.
Seminaria odbywają się w bibliotece Kliniki Kardiochirurgii
Ćwiczenia odbywają się w Oddziale Chirurgii Naczyniowej Kliniki Kardiochirurgii , który mieści się w budynku numer 4 na I piętrze.

INFORMACJE DLA STUDENTÓW

Tematy zajęć z chirurgii naczyniowej
- ostre niedokrwienie kończyn
- chirurgia tętnic szyjnych
- przewlekłe niedokrwienie kończyn
- tętniaki aorty
- przewlekła niewydolność żylna
- choroba zakrzepowo zatorowa

Spis podręczników
- „Choroby naczyń” pod redakcją Henryka Rykowskiego PZWL 1990
- „Chirurgia tętnic i żył obwodowych” pod redakcją Wojciecha Noszczyka, PZWL 1998
- „Atlas techniki operacyjnej-chirurgia naczyń” Christopher K. Zarins , Bruce L. Gewertz , Wydanie polskie pod redakcją Wojciecha Noszczyka i Andrzeja Cencory , Medycyna Praktyczna 1997
- „Niewydolność układu żylnego kończyn dolnych” pod redakcją Stanisława Zapalskiego, VIA MEDICA

 

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

Niedokrwienie kończyn dolnych

Dużą grupę zabiegów wykonywanych w naszym oddziale stanowi leczenie operacyjne przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Jest to jednostka chorobowa spowodowana powolnym zamykaniem się naczyń tętniczych doprowadzających krew do kończyn dolnych. W większości przypadków proces ten jest spowodowany przez miażdżycę. Spadek dopływu krwi do kończyn dolnych powoduje wystąpienie dolegliwości bólowych pośladków, ud i podudzi podczas marszu. Zespół objawów bólowych w przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych nazywamy chromaniem przestankowym. Objaw ten pozwala na ocenę zaawansowania choroby i skutków leczenia zachowawczego oraz operacyjnego. Chromanie przestankowe jest także ważnym elementem w procesie kwalifikacji chorego do leczenia operacyjnego. Leczenie zachowawcze jest zawsze pierwszym etapem leczenia-obejmuje zmianę trybu życia, diety, absolutne zaprzestanie palenia papierosów oraz przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne i poprawiające przepływ krwi oraz zmniejszające krzepliwość krwi. Leczenie to pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, wydłużenie dystansu marszu oraz odłożenie leczenia operacyjnego na później. Niestety, często choroba postępuje naprzód, szczególnie w przypadku palenia papierosów-substancje zawarte w dymie papierosowym powodują silny skurcz już zwężonych naczyń i dalszy, przyspieszony postęp choroby. Skrócenie dystansu marszu do kilkudziesięciu metrów lub wystąpienie bólu kończyn dolnych w spoczynku jest w naszych warunkach wskazaniem do leczenia operacyjnego. Leczenie takie polega na udrożnieniu naczyń lub ominięciu zamkniętego odcinka przy pomocy protezy naczyniowej. Podobnie jak wcześniej, niezwykle ważne dla dobrego wyniku operacji jest przyjmowanie leków oraz zaprzestanie palenia papierosów.

Tętniaki aorty brzusznej

Aorta brzuszna jest końcowym odcinkiem największej tętnicy w organiźmie człowieka. Aorta zaczyna sie w klatce piersiowej i biegnie w dół aż do podziału na tętnice biodrowe na wysokości pępka. Jej nadmierne poszerzenie nazywamy tętniakiem. Przyczyną powstawania tętniaków jest osłabienie ściany tętnicy i spadek jej wytrzymałośći na ciśnienie krwi. Tętniak może dotyczyc każdej tętnicy w organiźmie człowieka. Każdy tętniak stopniowo powiększa się co, w skrajnych przypadkach, grozi jego pęknięciem i śmiercią chorego. W diagnostyce tętniaków nieocenioną rolę odgrywa badanie usg. Pozwala ono wykryć tętniaka i śledzić jego wzrost a co za tym idzie pomóc w określeniu momentu operacji. Poza usg w diagnostyce stosuje sie tomografię komputerową do badania szczególnie dużych i trudnych przypadków. Obecnie wskazania do leczenia operacyjnego obejmuja tętniaki o średnicy powyżej 45 mm a także o szybko rosnącej średnicy. Leczenie operacyjne polega na wycięciu poszerzonego odcinka aorty i wszyciu w to miejsce protezy z tworzywa sztucznego. Operacja trwa od 3 do 6 godzin a pobyt w szpitalu po operacji ok 7-10 dni. Przez 3 miesiące po operacji chorzy powinni nosić pas brzuszny. W przypadku pękniecia tętniaka następuje gwałtowna utrata krwi do jamy brzusznej co stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia. Chory taki wymaga leczenia operacyjnego w trybie nagłym. Niestety, wyniki leczenia pekniętych tętniaków są znacznie gorsze i stąd potrzeba okresowych badań usg aby nie dopuścic do nadmiernego poszerzenia aorty i jej pęknięcia. Od kilku lat istnieje mozliwość leczenia tętniaków poprzez wprowadzenie do jego światła tzw. stengraftu. Zalety tej metody to mała rana pooperacyjna i krótki pobyt chorego w szpitalu. Niestety, obecnie jest to metoda niezwykle kosztowna i zarezerwowana dla najtrudniejszych przypadków.

ZALOGUJ SIĘ

Nie pamiętam hasła Zarejestruj się ZALOGUJ

ADRES KLINIKI

  • Klinika Kardiochiurgii
    i Chirurgii Naczyniowej
    Uniwersyteckie Centrum
    Kliniczne
  • ul. Smoluchowskiego 17,
    80-214 Gdańsk
    tel. (058) 584-42-00,
    fax. (058) 584-42-10
  • Kierownik Kliniki
    Prof. dr hab. Jan Rogowski
  • .
  • .
  • .
  • .
  • Zgłoszenie pacjenta